הדברה ביולוגית

בטבע, מזיקים תמיד חיים באופן קבוע תחת שליטה ובקרה של מזיקים טבעיים אחרים. מצב זה התקיים לאורך מליוני שנים כדרך הטבע.
באמצעות הדברה ביולוגית יזומה ע"י בני אדם, ניתן בהחדרת אויבים טבעיים נוספים, חזקים יותר, מפותחים יותר, להחזיר את שיווי המשקל למצב סביר והפחתה בנזקים.

מהי הדברה ביולוגית?
הדברה ביולוגית, היא למעשה שיטת הדברה המאפשרת בעזרת שליטה, בדר"כ מבוקרת, ע"י חרקים טפילים המועילים לבני האדם לתקוף ולהשמיד חרקים מזיקים. יש המכנים אותם שכירי חרב פרוקי רגליים.

תחילת ההדברה הביולוגית:
תיעוד ראשוני להדברה ביולוגית התרחש עוד בשנת 1887, כשקלימות הפוגעות בהדרים הביאו את ענף גידול ההדרים בארה"ב על סף חיסול. הישועה נמצאה באוסטרליה בדמות חיפושית, הידועה כאויבת מושבעת לקלימה זו. פיזורה בשטח הביא לתוצאות משמעותיות בחיסול מזיק זה.
תיעוד נוסף באותה תקופה להדברה ביולוגית, נעשה באוסטרליה ב- 1890 כשפוזרו 350 חתולים מורעבים על מנת לפתור את בעית הארנבות באוזר מסוים. התוצאה הייתה חתולים רעבים וארנבונים שאוכלוסיתם לא נפגעה.
דוגמא להדברה ביולוגית כיום היא זבוב המנהרות הנחשב למזיק עולמי לפירות ופרחים. שימוש בעזרת צרעות טפיליות להדברה הביולוגית, שמטילות את ביציהן ברימות הזבובים וגורמות ליובש רימת הזבוב וחיסולה, נותן פיתרון ביולוגי מצוין למזיק זה.

יתרונות וחסרונות בהדברה ביולוגית:
* כאשר הדברה ביולוגית משתלבת בתוכנת IPM אנו מצמצמים את השימוש בחומרים כימיים, הידועים כמזיקים.
* כאשר שולטים בחרק המועיל ע"י הדברה ביולוגית, דרוש זמן ארוך יותר עד לקבלת תוצאות בהשוואה להדברה כימית.
* הדברה ביולוגית יקרה יותר. ישמוה בדר"כ מתבצע ע"י גופים וממשלות.
* טורפים מועילים להדברה ביולוגית, אינם פוגעים בצמח או ביבול, הם ניזונים מחרקים אחרים הנחשבים למזיקים.
* כשתהליך ההדברה הביולוגית מצליח וכל המזיקים הרעים חוסלו, המזיקים המועילים גוועים מרעב, אולוכסייתם מצמצמת ונעלמת, מאחר ואין טרף אחר, תוך זמן הם נעלמים מהשטח.

בשנים האחרונות ההדברה הביוליגית זוכה לעדנה מחודשת, לאחר שליטה של הדברה קונבציונאלית הכימית, ההתפקחות שהתרחשה בעשורים האחרונים והנסיונות למצוא פתרונות הדברה ללא השפעה על בני האדם והחי העניקו להדברה הביולוגית מקום חשוב וחיוני במלחמה במזיקים.
לעיתים בהדברה הביולוגית יש צורך לשלוח שני מזיקים מועילים שידעו להשתלב מבלי לדחוק אחד את השני, ויכולו לחסל את המטרד תוך כדי התבססות מהירה יותר בשטח.
ישנה חשיבות לעוסקים בהדברה ביולוגית לדעת האם המזיק הרע נמצא שם על מנת לגרום לנזק או לחפש מחסה, או סתם לעבור. חשוב להעריך את הנזקים, והאם יש צורך בשילוב חומרים כימיים.
הדברה ביולוגית תלויה בטמפ' מתאימות ולחות נכונה. תכנית הדברה ביולוגית צריכה לענות לנו על שאלות כגון- סדרי עדיפויות שלכם כמגדלים, עד כמה אנו מעוניינים להשתמש בחומרים כימיים, ומהן עלויות ההדברה הביולוגית.
כאשר האדם בוחר בהדברה ביולוגית באמצעות חרקים טורפים, או טפילים ולפעמים אפילו סוג של מחלה, שתתקוף מזיק אחר, אנו למעשה משנים את הטבע עד להשגת התוצאה הנכונה שאנו רוצים.

חשוב כשבמצעים הדברה ביולוגית לתחום את אזור המחיה של המזיק המועיל כדי שלא יגלוש לאזורים אחרים ויגרום לנזק גדול יותר.

סרטון המתאר כיצד נראת הדברה ביולוגית

 

חדשות ועידכונים
פרטים נוספים

טיפול חדשני לקרציות בחומרי הדברה ירוקיםמגוון פתרונות להרחקת יונים 

פרטים ג'ל תיקנים חדשני ידידותי לסביבה

לפרטים:

     בקרוב באתר ג'ל הנמלים

הטוב ביותר :שואב יתושים וזבובים

 

מחיר באתר 430 שח

לא כולל משלוח .לפרטים:מלכודת דבק לחולדה


מחיר מבצע באתר 35 ש"ח.
המחיר לא כולל משלוח.
פרטים נוספיםצור קשר @
שם:
משפחה:
טלפון:
דוא"ל:
הודעה:
מוצרי הדברה ממיטב החברות
הדברה
הדברה
הדברה
הדברה
הדברה
הדברה
הדברה
הדברה
הדברה
הדברה